Chcesz wydać książkę lub e-book?

Co prawda książka papierowa i e-book są dwoma zupełnie różnymi formatami, to do pewnego momentu traktuje się je tak samo. Tą magiczną chwilą rozdzielenia jest proces wydawniczy. Do tego etapu jest to taki sam produkt, dlatego na potrzeby artykułu będę pisać po prostu “książka”.

Tekst

Przygotowanie książki do wydania, to nie tylko napisanie tekstu i korekta. Od tego trzeba oczywiście zacząć. Najpierw pomysł, potem tekst. Proces pisania może być różny. Są osoby piszące ołówkiem w zeszycie, są tacy, którzy wolą klawiaturę. Jednak jeszcze inna grupa autorów dyktuje swój tekst, który automatycznie przetwarzany jest na zapis graficzny przy pomocy odpowiednich narzędzi (nawet darmowego Google).

1/4

Korekta

Kolejnym etapem wydania książki jest korekta tekstu. Możesz zrobić ją samodzielnie, ale ważne jest, żeby najpierw “odpocząć” od tekstu. Zwykle wystarczy około miesiąca. Koniecznie trzeba odłożyć książkę na bok i do niej nie zaglądać. Potem o wiele łatwiej wyłapuje się błędy. Możesz też zlecić taką korektę. Kto może ją zrobić? Profesjonalny korektor (wyszukiwarka szybko ci ich poszuka), nauczyciel języka polskiego w najbliższej szkole (na pewno chętnie sobie dorobi) lub Magdalena.

Ilustracje

zosia kolor xKażda, absolutnie każda książka jest lepsza w odbiorze, jeśli ma ilustracje. Jeśli jest to opowiadanie, mogą być rysunki, szkice, czy fotosy. W poradnikach warto zamieścić tabele, wykresy czy zdjęcia. Nie musisz ich rysować własnoręcznie! Oprawę graficzną warto zlecić profesjonaliście. Ja zajmuję się obrazami od dzieciństwa, od czasu, kiedy jako kilkulatek przerysowywałem swojej mamie wzory do haftu. Całe swoje życie posługiwałem się obrazami. Skończyłem liceum plastyczne, a od kiedy poskładałem swój pierwszy komputer, szkolę się nieustannie w różnym zastosowaniu programów graficznych. Dzięki temu spokojnie możesz mi powierzyć oprawę graficzną swojej książki.

2/4

ISBN

Numer wydawniczy. Jest potrzebny tylko w jednej sytuacji: jeśli chcesz sprzedawać swoje dzieło w księgarniach. Nadanie go jest łatwe: wystarczy napisać jednego maila. Ale czy jest ci naprawdę niezbędny?

Skład i łamanie tekstu

To jest etap, o którym nie każdy wie. O co dokładnie chodzi? O odpowiednie ułożenie linijek na stronach, żeby mieściły się ilustracje (niedopuszczalne jest to, żeby obraz był jakoś dzielony!) Tekst musi płynnie sunąć po stronach, grafiki powinny być osadzone w odpowiednich miejscach. Cała książka, strona po stronie, chce wyglądać profesjonalnie. Każda przerwa musi być równa, ewentualne rozdziały dobrze rozdzielone. Warto zlecić to osobie doświadczonej w pracy w drukarni. Dokładnie będę wiedział, jak podzielić twoje dzieło. Robiłem to nie raz w mojej pracy zawodowej.
I to jest moment, w którym podejmuje się decyzję dotyczącą ostatecznej formy produktu. Jeśli ostatecznie ma być to e-book, warto skrócić wszystkie nieistotne dla czytelnika informacje i przygotować tak, żeby użytkownik łatwo sobie go wydrukował na drukarce domowej. Większość czytelników tego formatu nadal drukuje sobie teksty. Zwłaszcza poradniki: dzięki temu mogą sobie podkreślać i zapisywać notatki na marginesach. Dlatego ten etap jest naprawdę ważny!

3/4

Przygotowanie do druku

Chcesz jednak wydać książkę papierową? Wspaniale! To znów fragment całego procesu, w którym potrzebujesz mnie. Dlaczego?
Drukowanie książki wygląda zupełnie inaczej niż drukowanie e-booka. Tę pierwszą nanosi się na duże arkusze papieru, które później są cięte i sklejane lub spinane. W związku z tym strony nie mogą występować po kolei po sobie, tylko w określonym układzie, dzięki któremu później złożą się w poprawny tekst. Zrobi to osoba mająca doświadczenie w pracy w drukarni. Dla laika, zwłaszcza humanisty, proces jest nielogiczny na pierwszy rzut oka. Jednak ja wiem doskonale jak to zrobić.

Sprzedaż

Po tym długim i skomplikowanym procesie dostajesz wreszcie swoje dzieło w odpowiedniej formie. Zostaje ci tylko sprzedaż i zarabianie na swojej wiedzy lub wyobraźni. Jeśli masz numer wydawniczy ISBN, możesz ruszyć do księgarń ze swoją ofertą. W innym przypadku wystarczy strona sprzedażowa. Ale to już inny temat.

4/4

Kontakt

Skontaktuj się ze mną tutaj:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych Administratorem danych osobowych jest MAGIR IRENEUSZ ROLNIK Firma Handlowo-Usługowa, ul. Laskowicka 20, 86­-140 Gródek, NIP 7831430209, REGON 384456768. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
uirysa logo
Usługi graficzne 🖌️🎨 u Irysa - grafiki, strony www, projekty